České Fórum

Diskuzní fórum a Trh služeb

Právě je sob 31. říj 2020 23:53:15

České fórum a Slovenské fórum: Hosting, domény, výdělek, hyip, klikačky, reklama, seo a zpětné odkazy. Webya

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jaký monitor je zdravotně vhodný?
PříspěvekNapsal: stř 03. říj 2012 12:47:44 
600+ příspěvků
600+ příspěvků

Hodnocení: 3 (100%)
Dobrý den,

zde moje zdravotní diagnoza - člověka co sedí často před monitorem:
Včera jsem byl u léčitelky, problém , pomalejší zaostřování, pseudoalergie. Vypadávání vlasů (hlavně kouty, přední část). Prý mám zatížený vegetativní nerv systém spolu právě s očním nervem a vlasovou cibulkou. Také velká zátěž elektromagnetické vlnění. Dotaz jestli trávím u počítače hodně času? Ano, většinu času. Prý to mám omezit že pravděpodobně to má právě tento vliv na mé oči a pravděpodobně i na vypadávání vlasů.

Takže mi z toho vyplývá že na negativním vlivu monitorů na zdraví něco bude a myslím si to i bez toho aby mi to někdo řekl. Pobyt u počítače nechci pravděpodobně jako Vy omezit úplně takže se zajímám jaký monitor je zdravotně nejméně závadný. Jaký monitor vhodný pro zdraví?

Parametry monitoru je rychlost odezvy v milisekundách, to myslím by snad nemělo hrát zdravotní roli velkou. Dalším parametrem je typ monitoru.. CRT, LCD, Plazma.. to bude ais hodně důležité. Další věc bude frekvence obnovování obrazu (tedy rychlost blikání?) To bude pravděpodobně druhá důležitá věc ohledně zdraví..?

Jaký typ záření vyzařuje počítačový monitor a televize. Jaký má toto záření vliv na tělo, oči? Je leší použít monitor třeba 80hz nebo 60hz?

LCD monitory: začínají na cca 2000kč, spotřeba cca 40W
Plazma monitory: začínají na cca 12000kč, spotřeba cca 150W

Citace Ústav výpočetní techniky Masarykovy univerzity:
"Obrazovkové filtry se zpravidla používají především z obavy před působením elektromagnetického záření z obrazovky, zdá se však, že mají pozitivní vliv i na omezení dosahu kladných iontů i působení statického elektrického náboje v okolí obrazovky, a je tedy jejich používání možno doporučit, zejména přesáhne-li množství práce s obrazovkou několik hodin denně."
"Pro minimalizaci nadměrné zátěže očí při práci s monitorem je nutné volit režimy zobrazení, které mají dostatečnou frekvenci obnovy obrazu, tj. vertikální frekvenci alespoň 70Hz (u levnějších monitorů to může znamenat nutnost vyvarovat se grafických režimů s velkým rozlišením)."
Zdroj: http://www.ics.muni.cz/bulletin/articles/34.html - Odstavec "Monitor"

Citace iDnes.cz
"Fixace oka na neměnnou vzdálenost může po delší době způsobit vady zraku. Kdykoliv je to jen trochu možné, odvraťte zrak od monitoru a prohlížejte si okolí a vzdálenější objekty."
"Kdo pracuje s 60Hz obrazem si koleduje o problémy. Nejméně by se tato hodnota měla pohybovat kolem 75Hz, optimálně 85 Hz a ideálně ještě více. To však platí pro klasické monitory s katodovou trubicí (CRT) a ne pro LCD, kde se obraz vytváří jiným způsobem."

Citace E15.cz
"Za normálních podmínek mrknou lidské oči asi dvacetkrát za minutu. Když se díváme na monitor počítače, mrkneme za minutu v průměru jen osmkrát. To má pro oko dalekosáhlé následky."

Frekvence monitoru se ale také ve Windows nastavuje? Mě dovolí max. 60Hz, asi mám špatný LCD monitor .. Ještě mě napadá jedno řešení, vyzařuje plazma obrazovka stejně elektromagnetického záření nebo jiné které by nemělo mít tak nepříznivý vliv? Dá se nahradit monitor za projektor na zeď? :)

Předmět příspěvku: Re: Jaký monitor je zdravotně vhodný?
PříspěvekNapsal: úte 27. lis 2012 1:36:39 
300 příspěvků
300 příspěvků

Hodnocení: 0 (0%)
ráno si běž zaběhat, odpoledne/večer se projít, hned máš po problémech a nejen od těch z monitoru

to z MUNI máš o filtrech na CRTka, dneska nemusíš řešit, stejně tak neřeš vlasy - ty vypadávají všem (kromě mě - já si je před fotbalem sám holím) :finger

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina