Máme tu novou zprávu mezivládního panelu pro změny klimatu, rok 2022.
António Guterres: Jsme na cestě ke světu, kde se nebude dát žít
"Směřujeme rychle ke klimatické katastrofě. Velká města pod vodou, nebývalá vedra, silné bouře, nedostatek vody na mnoha místech, vyhynutí milionu druhů rostlin a živočichů. Není to fikce ani nadsázka."
"Věda mluví jasně. Abychom udrželi limit 1,5 stupně oteplení dohodnutý v Paříži živý, musíme v tomto desetiletí snížit globální emise o 45 procent. Současné klimatické závazky by ale znamenaly 14procentní nárůst. A většina hlavních znečišťovatelů ani nepodniká kroky potřebné ke splnění i těch nedostatečných slibů. "
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/antonio-guterres-jsme-na-ceste-ke-svetu-kde-se-nebude-dat-zit"Největší potenciál ke snížení emisí v krátkodobém horizontu (do roku 2030) mají podle zprávy tato opatření (v uvedeném pořadí): 1) solární energie, 2) zpomalení destrukce přírodních ekosystémů, 3) větrná energie, 4) sekvestrace uhlíku v zemědělství a 5) obnova ekosystémů a zalesňování. "
https://klimatickakoalice.cz/pro-media/tiskove-zpravy/klimaticky-panel-ipcc-zada-rychly-utlum-fosilnich-paliv-a-nasobne-vyssi-investice-do-klimatickych-opatrenihttps://www.osn.cz/prohlaseni-sefa-osn-ke-zprave-pracovni-skupiny-iii-ipcc-zmirnovani-mitigace-zmeny-klimatu/https://twitter.com/aprektor/status/1512439808253124614Citace:
K udržení globálního oteplení pod relativně stabilní hranicí zbývá jen pár let. Zapotřebí jsou rozsáhlé politické změny.
• Má-li lidstvo udržet oteplení pod relativně bezpečnou hranicí 1,5°C, musí emise do tří let dosáhnout vrcholu — a do konce dekády klesnout o 43 %.
• Do roku 2050 je třeba globálně snížit spotřebu plynu nejméně o 45 % a ropy nejméně o 60 %. S uhlím musí lidstvo skoncovat úplně.
• Největší vinu na klimatické krizi má menšinová skupina nejbohatších lidí. Pouhých 10 % lidstva zodpovídá za 34 až 45 % emisí.
• Nejspolehlivějším řešením klimatické krize je rozvoj bezemisní energetiky. Ceny solárních a větrných elektráren klesly oproti roku 2010 až o 85 %.
Úsporná opatření známá jako „Avoid, Shift, Improve“ mohou napříč sektory snížit emise o 50 až 80 % do roku 2050. Jde například o zateplování budov, útlum emisně náročné dopravy, či snižování neudržitelné spotřeby.
V souhrnu se experti shodují, že odvrácení klimatické katastrofy je stále možné — světové společenství však promrhalo tolik času, že musí nyní konat s mimořádnou naléhavostí.