Podpořte Lékaře bez hranic, kteří pomáhají na Ukrajině zachraňovat lidské životy. Další charita stojimezaukrajinou.cz

"Směřujeme rychle ke klimatické katastrofě. Velká města pod vodou, nebývalá vedra, silné bouře, nedostatek vody na mnoha místech, vyhynutí milionu druhů rostlin a živočichů. Není to fikce ani nadsázka." Tajemník OSN

České Fórum

Diskuzní fórum a Trh služeb

Právě je čtv 28. bře 2024 10:06:35

České fórum a Slovenské fórum: Hosting, domény, výdělek, hyip, klikačky, reklama, seo a zpětné odkazy.


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

FIO investiční účet & e-broker - zkušenosti


Brokeři umožnující obchodování na trhu Forex, Komodity a další. Vkládejte prosím 1 vlákno na 1 brokera.
Broker je účastník obchodů s cennými papíry, který provádí obchody s cennými papíry na účet svého zákazníka.


Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: FIO investiční účet & e-broker - zkušenosti
PříspěvekNapsal: stř 20. pro 2017 22:57:14 
Offline
600+ příspěvků
600+ příspěvků
Uživatelský avatar

Registrován: ned 14. pro 2008 20:21:52
Příspěvky: 2522
Hodnocení: 0 (50%)
Dobrý den,

jako amatér v oblasti akcií jsem si založil investiční účet u FIO banky. Neobjednával jsem se a na pobočce jsem podepsal několik dokumentů a po návratu domů jsem se již mohl přihlásit do internetového prostředí pro nákup cenných papírů - akcií zvaného e-Broker: https://www.fio.cz/e-broker/
Přihlašovací jméno je uvedeno na straně 2 dokumentu "Rámcová smlouva - investiční".

Zde jsem vyplnil "Investiční dotazník" a následně "Klasifikace uživatele on-line dat" kliknutím na odkaz Aktualizovat.

V menu je vidět odkaz "Průvodce" (https://www.fio.cz/e-broker/first-step/obsah.html) tam jsou popsány návody i s obrázky:
1. Jak najít akcii podle názvu nebo tickeru
2. Co je to portfolio a jak jej využít
3. Jak vložit akcie do portfolia
4. Jak odstranit akcie z portfolia
5. Jak nakoupit akcie
6. Jak prodat akcie

Další informace je možné dohledat v nápovědě po kliku na odkaz "Manuál", Ctrl + F a vyhledat neznámý výraz/termín z e-brokera

Odeslání peněz na obchodní účet:
Odeslal jsem ještě tentýž nebo druhý den testovací platbu 200 Kč bankovním převodem na nový obchodní FIO účet, který mi byl vytvořen. 1900123456/2010 1900123456 je číslo, které najdete v dokumentu "Rámcová smlouva - investiční" na straně 2. Peníze jsem odeslal z jiné banky (ne FIO), došlo to v pořádku bez jakéhokoliv poplatku. Vybrání peněz z obchodního účtu na osobní účet: Peníze jsem pak také odeslal zpět prostřednictvím e-brokeru, karta "Peníze", a tlačítko vedle částky na účtu, "Převody peněz" a zvolí se číslo FIO osobního účtu (na pobočce je možno zvolit i neFIO účet) na který se to odešle. Během pár minut to přišlo, opět bez poplatku.

Nákup akcií/CP

Pro nákup cenných papírů (CP) je dobré použít zmíněný odkaz "Průvodce" / "Jak nakoupit akcie".

Akcie jde dohledat v e-brokeru vlevo je kolonka "Najdi CP"
Cenné papíry mají označení (ticker) a zadáním tohoto tickeru do pole "Jdi na CP" je pak možné jednoduše vyvolat stránku s přehledem CP a možností nákupu (modrá šipka směřující doprava).

Příklad vyhledávání CP:
11392 BAACEZ ČEZ BCPP
69714 BAAINTEC INTEL CORP. RMS

ticker je: BAACEZ, BAAINTEC

BCPP = Burza cenných papírů Praha - http://akcie-cz.kurzy.cz/burza/bcpp_online
RMS = RM-systém - http://www.rmsystem.cz/kurzy-online/akcie/easyclick

Formulář nákupu CP obsahuje kolonky:
Cena -> je maximální cena za kterou jsem ochoten jednu akcii koupit (cenu dám tedy takovou jaká se aktuálně zobrazuje v kolonce Kurz: + pár korun navíc kdyby se hnula než FIO objendávku vyřídí)
Množství -> zdá se, že to znamená počet akcií které chci koupit

Příklad: Pokud si otevřu CP ČEZu s tickerem(označením) BAACEZ , vidím pod označením "Nabídka" následující kurz: "500,00" (500Kč za 1 akcii). Mám-li na obchodním účtu 55 tis. Kč a chci 50 využít na nákup akcií ČEZ, odečtu od 50000 poplatek (zhruba 1% z transakce - 50000x0.01=500 Kč) a následně vydělím 49500 hodnotou CP/jedné akcie (viz výše, 500,00) navýšenou o nějakou rezervu pokud by se cena akcie zvýšila než FIO provede nákup. Například 49500:505=98 akcií. V objednávkovém formuláři Nákupu CP jako "Množství" uvedu 98 akcií a jako cenu uvedu 505.

Po odeslání objednávky (a potvrzení SMS kódem) je možné sledovat stav objednávky/pokyny na kartě Portfolio, může být zobrazen stav "zvalidován trhem" což je první fáze a "Uspokojen" znamená dokončení. "odmítnut trhem" může znamenat, že CP je potřeba koupit znovu (zkusil jsem to později když byla burza aktivní a za jinou cenu, abych měl větší rezervu) a nebo telefonicky/manuálně za což je příplatek možná 200 Kč. Další stav může být "odmítnut při validaci FIO" a to může znamenat nedostatečné prostředky v dané měně (USD/EUR/CZK), možná bude potřeba směnit na kartě "Peníze". Prý je možné při nákupu zvolit vypořádání v jiné měně a tak není potřeba manuálně směnit, protože směna by měla být automatická.

Při založení investičního účtu pokud chcete kupovat akcie USA firem, je dobré na pobočce rovnou podepsat formulář W8BEN, který říká američanům, že má obchodník daňový domicil v ČR a dividendy tudíž podléhají zdanění v Česku. Vysvětlivky k tomu formuláři jsou zde.

Jak zobrazit přehled dividend z jednotlivých CP (cenných papírů, akcií, podílů)
A kolik peněz jsem získal v podobě dividend? Historii připisování dividend je možné si zobrazit, i když je dost nepravděpodobné že byste to našli :D
Jděte v e-brokeru do Obchody a v levém sloupci dole zadejte např. OD: 1.1.2019, DO 31.12.2019, Trh: Výnos CP (jde maximálně rok zpětně :think )


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FIO investiční účet & e-broker - zkušenosti
PříspěvekNapsal: pát 22. pro 2017 17:52:02 
Offline
200 příspěvků
200 příspěvků
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 17. led 2013 17:42:37
Příspěvky: 258
Hodnocení: 0 (0%)
ja top pouzivam nekolik let, ale pride mi to celkem neprehledny.
ale funguje, na dlouhodoby investice OK + rychly prevody z fio uctu nejsou spatny

_________________
►►►:-) ◄◄◄


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
 

Co je České Fórum? Fórum o Tvorbě WWW stránek, SEO, linkbuildingu a monetizaci. Fórum o možnostech výdělku na internetu.
Fórum o zdraví, počítačích, podnikání a další. Kontakt na správce fóra: admZAVINAACceskeforum.com.

Funguje diky php--BB. Toto ceske diskuzní fórum zobrazuje možnosti výdělku na inttu. Informace uvedene na domene ceskeforum.com pouzivejte na vlastni riziko. Informace uvedene na ceskeforum.com neslouzi jako doporuceni.



Další fóra: WebTrh.cz, WebDeal.cz, PayOut.cz

České Fórum Český překlad – phpBB.cz  Protected by : ZB BLOCK  &  StopForumSpam