Podpořte Lékaře bez hranic, kteří pomáhají na Ukrajině zachraňovat lidské životy. Další charita stojimezaukrajinou.cz

"Směřujeme rychle ke klimatické katastrofě. Velká města pod vodou, nebývalá vedra, silné bouře, nedostatek vody na mnoha místech, vyhynutí milionu druhů rostlin a živočichů. Není to fikce ani nadsázka." Tajemník OSN

České Fórum

Diskuzní fórum a Trh služeb

Právě je čtv 28. bře 2024 9:57:30

České fórum a Slovenské fórum: Hosting, domény, výdělek, hyip, klikačky, reklama, seo a zpětné odkazy.


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Zadlužení u zdravotní pojišťovny se může stát každému?


Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy


Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Zadlužení u zdravotní pojišťovny se může stát každému?
PříspěvekNapsal: úte 27. srp 2013 14:39:29 
Offline
600+ příspěvků
600+ příspěvků
Uživatelský avatar

Registrován: ned 14. pro 2008 20:21:52
Příspěvky: 2522
Hodnocení: 0 (50%)
a) Pokud si platíte povinné zdravotní pojištění sami, možná jste dohodnuti s pojišťovnou a máte nastavenou každý měsíc trvalou platbu s variabilním symbolem vaše rodné číslo bez lomítka.

Například pojistné pro OBZP to bylo 1080kč a od 20-08-2013 je to 1148kč.
V případě všeobecné zdravotní pojišťovny mi poslali vyúčtování pojistného, kde jsou vidět případné nedoplatky a penále. VZP mi pak psala, že toto vyúčtování posílali při změně ceny pojistného všem samoplátcům pojistného. Pokud jste nezaplatili vše do koruny přesně, tak je třeba si zjistit kolik doplatit včetně penále.

b) pokud jste zaměstnanci (i na DPP)
Citace:
Pokud by zaměstnavatel nehradil pojistné nebo by ho hradil v nesprávné výši, bude zdravotní pojišťovna vymáhat dlužné pojistné včetně penále pouze po zaměstnavateli.
POZOR: (pokud nenahlásíte vznik/zánik zaměstnaneckého poměru, přesun na osobu bez zdanitelných příjmů a pojišťovně neplatíte pojistné, může se u ní začít vytvářet dluh o kterém pojišťěnec neví (pojišťovna není povinna o tom informovat). Z dluhu se počítá penále 0,05% denně / asi 18% ročně! - viz. zákon)

Může se stát že mi narůstá dluh a nevím o tom?
Ano, pokud nesplním ohlašovací povinnost zdravotní pojišťovně (8 dnů) po nástupu do zaměstnání a zaměstnavatel mě nepřihlásí k pojištění (obvykle přihlásí), a sám zdravotní pojistné neplatím, vzniká dluh. (pojistné cca 1148kč/měs. - 13.5% z minimální mzdy, které je od srpna 2013: 8000kč). Druhá možnost kdy může vznikat dluh a naskakovat penále je když si nevšimnu, že stát zvýšil minimální mzdu a tím tedy i zdravotní pojistné (pojišťovna opět nemá povinnost to klientům sdělovat). Penále je podle zákona ve výši asi 0,05% denně (asi 18% ročně)!! - viz. zákon[/b]

c) Oznámení změn při změně práce/pracovního stavu
Citace:
Pojištěnec je povinen oznámit své zdravotní pojišťovně nejpozději do osmi dnů skutečnosti rozhodné pro vznik nebo zánik povinnosti státu platit za něj pojistné.

Citace:
Každý pojištěnec VZP má povinnost sám oznamovat následující skutečnosti.
- zahájení, případně ukončení samostatné výdělečné činnosti;

- skutečnosti rozhodné pro vznik nebo zánik povinnosti státu platit za něj pojistné;
a další.
(znamená to tedy, že např. oznamuji když, úřad práce -> zaměstnání, zaměstnání -> úřad práce, osoba bez zdanitelných příjmů -> zaměstnání)

VZP:
Citace:
Provést si kontrolu u VZP, zda jste přihlášen zaměstnavatelem nebo máte nahlášené nové skutečnosti je vždy dobré. Máte tak možnost zabránit případnému dluhu.


Je potřeba si schovávat pracovní smlouvy/DPP jako doklad o zaměstnání aby bylo možno dokázat zpětně že jsem byl zaměstnanec (v případě že za mě zaměstnavatel neplatil - nesplnil podle zákona ohlašovací povinnost) ?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
 

Co je České Fórum? Fórum o Tvorbě WWW stránek, SEO, linkbuildingu a monetizaci. Fórum o možnostech výdělku na internetu.
Fórum o zdraví, počítačích, podnikání a další. Kontakt na správce fóra: admZAVINAACceskeforum.com.

Funguje diky php--BB. Toto ceske diskuzní fórum zobrazuje možnosti výdělku na inttu. Informace uvedene na domene ceskeforum.com pouzivejte na vlastni riziko. Informace uvedene na ceskeforum.com neslouzi jako doporuceni.



Další fóra: WebTrh.cz, WebDeal.cz, PayOut.cz

České Fórum Český překlad – phpBB.cz  Protected by : ZB BLOCK  &  StopForumSpam